Brevard Public Schools

2024 BPS K-12 School Board Virtual Art Show

Welcome to the Brevard Public Schools 2023-2024 K-12 School Board Virtual Art Show! This district-wide K-12 exhibition is the highlight event of our district’s visual arts programs. On behalf of the Brevard Public Schools’ student artists, we deeply appreciate your continuous support! A special thank you goes to the school board, administrators, teachers, parents, community members and judges for their time and advocacy for the visual arts. Annamarie Zink, K-12 Visual Arts & Theatre Content Specialist, Curriculum & Instruction. Art Show Coordinator

 Special Recognition Award 1st Grade
Snowman At Night
Maddie B.
Grade 1
Oil Pastel
MILA ELEMENTARY SCHOOL
Tricia Audet-Henderson, teacher
 1st Place - 2D, Grades 3-4
Florida Landscape
Camryn A.
Grade 3
Tempera
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY AT WEST MELBOURNE
Bridget Geiger, teacher
On The Water
Lillian G.
Grade 11
Acrylic
ROCKLEDGE SENIOR HIGH SCHOOL
Lori Smith, teacher
Hurricane
Sam T.
Grade 6
Acrylic
SPESSARD L. HOLLAND ELEMENTARY SCHOOL
Milady Griffin, teacher
Fancy Dinner
Laci C.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
SATURN ELEMENTARY SCHOOL
Mary A. Villacampa Kimberley, teacher
Caras (Faces)
Maria C.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
CAPE VIEW ELEMENTARY SCHOOL
Ellen Thomas, teacher
Jules
Julia B.
Grade 6
Crayon
LOCKMAR ELEMENTARY SCHOOL
Amanda Lewis, teacher
Going For A Swim
Jordyn K.
Grade 2
Tempera
JOHN F. TURNER, SENIOR ELEMENTARY SCHOOL
A Cappelmann, teacher
Gleam Of Bravery
Amina M.
Grade 9
Acrylic
TITUSVILLE HIGH SCHOOL
Kandis Plotner, teacher
Alien Capture
Abigail M.
Grade 6
Ceramic
IMPERIAL ESTATES ELEMENTARY SCHOOL
Megan Bryant, teacher
City Scape
Kate N.
Grade 8
Acrylic
VIERA CHARTER SCHOOL
Jill Noel, teacher
Resting Woman
Daenerys R.
Grade 5
Sculpture
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
Christmas Shopping Avenue
Darla S.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
CENTRAL MIDDLE SCHOOL
Tayler Manion, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 7-8
Juicy Grapefruits
Haley S.
Grade 8
Color Pencil
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Krystal Ingleton, teacher
 1st Place - Ceramics, Grades 9-12
Nostalgia
Gabby B.
Grade 11
Ceramic
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
Shannon Kraeling, teacher
 Special Recognition Award 1st Grade
Leaf Dots
Preesha P.
Grade 1
Tempera
MEADOWLANE PRIMARY ELEMENTARY SCHOOL
Monica Flamm, teacher
Hearts Of Romaine
Ava B.
Grade 11
Ceramic
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Kelli Coats, teacher
Teddies and Honey
Natalee C.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
SOUTHWEST MIDDLE SCHOOL
Krista Hemmer, teacher
Life
Ava M.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
LONGLEAF ELEMENTARY SCHOOL
Becky Donohue, teacher
 1st Place - 3D, Grades 7-8
Harmony In Nature
Kenzie K.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 3-4
Clay Owl
Abigail S.
Grade 3
Ceramic
ROY ALLEN ELEMENTARY SCHOOL
Pamela King, teacher
Ezra Peacock
Natalia T.
Grade K
Sculpture
GOLFVIEW ELEMENTARY MAGNET SCHOOL
Angela Holland, teacher
In The Distance
Amelia M.
Grade 5
Watercolor
ENTERPRISE ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Tydings-Couto, teacher
The Beauty of Life and Death
Zuheidy C.
Grade 11
Graphite
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
David Blucker, teacher
Water Siren
Zayleigh H.
Grade 12
Acrylic
ROCKLEDGE SENIOR HIGH SCHOOL
Lori Smith, teacher
Sand Castle
Justin O.
Grade 12
Ceramic
TITUSVILLE HIGH SCHOOL
Dara Outerino, teacher
Rainbow Boots
Adalyn L.
Grade 8
Ink
LYNDON B. JOHNSON MIDDLE SCHOOL
Matthew Eades, teacher
Paradise
Miranda P.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Megan Smith, teacher
 3rd Place - Digital Art/Photography, Grades 9-12
Fit The Mold
Riley J.
Grade 11
Digital Art
BAYSIDE HIGH SCHOOL
Tina Ganze, teacher
Godzilla
Scarlett M.
Grade 8
Acrylic
VIERA CHARTER SCHOOL
Jill Noel, teacher
Ladon
Alexa S.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
Sunscape
Maya W.
Grade 12
Oil Pastel
HERITAGE HIGH SCHOOL
Leslie Raulerson, teacher
Night Mode Activated
Eliza P.
Grade 8
Graphite
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Troy Moseley, teacher
Crane Vase
John L.
Grade 12
Ceramic
VIERA HIGH SCHOOL
Kevin Cook, teacher
Soap Dish
Daniella P.
Grade 4
Ceramic
ROBERT L. STEVENSON ELEMENTARY SCHOOL
K Sonberg, teacher
Sweethearts Castle
Tiana C.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
STONE MAGNET MIDDLE SCHOOL
Pamela Mann, teacher
Starry Sunrise
Victoria W.
Grade 5
Pastel
TROPICAL ELEMENTARY SCHOOL
Megan Fernandez, teacher
Over the Horizon
Joshua C.
Grade 9
Digital Art
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 7-8
Faith
Eliana H.
Grade 8
Acrylic
ANDREW JACKSON MIDDLE SCHOOL
Sarah White, teacher
 Special Recognition Award 2nd Grade
Rose
Sarah D.
Grade 2
Ceramic
ENTERPRISE ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Tydings-Couto, teacher
 2nd Place - 2D, Grades 3-4
Golden Swan
Anne E.
Grade 4
Oil Pastel
RALPH M WILLIAMS JUNIOR ELEMENTARY SCHOOL
James Burks, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 5-6
Springs Arrival
Farah F.
Grade 6
Acrylic
LEWIS CARROLL ELEMENTARY SCHOOL
Christina DeLorey, teacher
Sunset Beach
Amiyah M.
Grade 4
Watercolor
OAK PARK ELEMENTARY SCHOOL
Tina Kruse, teacher
T W A
Zachary T.
Grade 6
Sculpture
UNIVERSITY PARK ELEMENTARY SCHOOL
Lianne Preston, teacher
Autumn
Eva G.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
ROCKLEDGE SENIOR HIGH SCHOOL
Lori Smith, teacher
Dotted Still Life
Lauren H.
Grade 12
Ink
VIERA HIGH SCHOOL
Jacob Quimby, teacher
 1st Place - 3D, Grades 9-12
Wisdom of the elephant
Lilyana C.
Grade 10
Sculpture
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Marisa Flint, teacher
Life Is Death
Evelyn Y.
Grade 9
Ink
VIERA HIGH SCHOOL
Renee Nixon, teacher
 Merit Award - Digital Art/Photography, Grades 9-12
Meaning In Music
Haley C.
Grade 11
Digital Art
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
Untitled
Chloe B.
Grade 9
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
Winding Road
Amanda S.
Grade 8
Oil Pastel
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Dough Delights
Sophie B.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
MILA ELEMENTARY SCHOOL
Tricia Audet-Henderson, teacher
Gee's Bend Quilt Collage
Grace D.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
SUNRISE ELEMENTARY SCHOOL
Carol Huston, teacher
Sunrise the Sea Turtle
Audrey M.
Grade K
Mixed Media (more than two mediums used)
SUNRISE ELEMENTARY SCHOOL
Carol Huston, teacher
Scared Penguin
Dana S.
Grade 12
Ceramic
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Kelli Coats, teacher
Purple Mountains
Grace T.
Grade 6
Acrylic
VIERA CHARTER SCHOOL
Andrea Burley, teacher
Chicken
Shyanne S.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
CHALLENGER 7 ELEMENTARY SCHOOL
Eleeya Butler, teacher
Hi Cityscape
Bella H.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEWOOD ELEMENTARY SCHOOL
Stephanie Peaden, teacher
 2nd Place - 3D, Grades 9-12
Heavenly Spear
Maikol L.
Grade 10
Mixed Media (more than two mediums used)
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Amy Martin, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 3-4
Summer Strawberry
Karla C.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
JOHN F. TURNER, SENIOR ELEMENTARY SCHOOL
A Cappelmann, teacher
The Art Of Shapes
Julianna P.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
VIERA HIGH SCHOOL
Renee Nixon, teacher
Nathan
Nathan C.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
SATURN ELEMENTARY SCHOOL
Mary A. Villacampa Kimberley, teacher
Mother Nature
Alexzandria E.
Grade 6
Ceramic
INDIALANTIC ELEMENTARY SCHOOL
Leann Arnett Reynolds, teacher
Ceramic Heart Wall Hanging
Cole D.
Grade 5
Ceramic
DR. W.J. CREEL ELEMENTARY SCHOOL
Maria Werner, teacher
Still-Life Party
Stella Ann L.
Grade 3
Oil Pastel
GEMINI ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Ochipa, teacher
Connected Mugs
James W.
Grade 12
Ceramic
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Sour Patch Kid
Riley K.
Grade 8
Marker
DELAURA MIDDLE SCHOOL
Stephanie Mumme, teacher
Untitled
Haydn S.
Grade 4
Textiles
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Megan Smith, teacher
The State Of Happiness
Micaella P.
Grade 5
Acrylic
COLUMBIA ELEMENTARY SCHOOL
Noel Snodgrass-Neal, teacher
Embossed Journey
Aaliyah Y.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
JOHN F. TURNER, SENIOR ELEMENTARY SCHOOL
A Cappelmann, teacher
GeomeTree
Hailey C.
Grade 10
Acrylic
PALM BAY MAGNET SENIOR HIGH SCHOOL
Kathryn Woodward, teacher
Boarman Portrait
Inara F.
Grade 4
Marker
CHALLENGER 7 ELEMENTARY SCHOOL
Eleeya Butler, teacher
All My Friends
Brandt H.
Grade 4
Color Pencil
ATLANTIS ELEMENTARY SCHOOL
Tricia Raleigh, teacher
3d Panda Portrait
Arianna B.
Grade 6
Tempera
SPESSARD L. HOLLAND ELEMENTARY SCHOOL
Milady Griffin, teacher
 3rd Place - 2D, Grades 3-4
Wolf. Yes. Its Literally Just A Wolf.
Anna V.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
FREEDOM 7 ELEMENTARY SCHOOL OF INTERNATIONAL STUDIES
Alexis Van Vuren, teacher
 Special Recognition Award Kindergarten
Self Portrait
Isabella B.
Grade K
Mixed Media (more than two mediums used)
QUEST ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Haggard, teacher
 1st Place - Digital Art/Photography, Grades 9-12, 1st Place - Digital Art/Photography, Grades 9-12
Heaven Hath No Fury Like a Woman Scorned
Bibi C.
Grade 11
Digital Art
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Jason Carter, teacher
Baker
Olivia J.
Grade 6
Sculpture
VIERA CHARTER SCHOOL
Jill Noel, teacher
Spider-Man Vs Doc Ock
Christian O.
Grade 8
Acrylic
LYNDON B. JOHNSON MIDDLE SCHOOL
Matthew Eades, teacher
Colorful Face
Jacari J.
Grade 5
Watercolor
APOLLO ELEMENTARY SCHOOL
Jeffrey Lake, teacher
Music Heals The Flow Of Time
Iralyn P.
Grade 10
Mixed Media (more than two mediums used)
PALM BAY MAGNET SENIOR HIGH SCHOOL
Kathryn Woodward, teacher
The Dogo
Sofia T.
Grade 5
Ceramic
PORT MALABAR ELEMENTARY SCHOOL
Jennifer Crossman, teacher
The Phoenix
Eliza N.
Grade 4
Paper Mache
THEODORE ROOSEVELT ELEMENTARY SCHOOL
Maria Tomacari, teacher
The Chill Cat
Emma J.
Grade 12
Ceramic
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Kelli Coats, teacher
Awakening
Mason L.
Grade 5
Color Pencil
MIMS ELEMENTARY SCHOOL
Heather Dora-Kelly, teacher
 Merit Award - Digital Art/Photography, Grades 9-12
Crabby
Isabella T.
Grade 9
Digital Photography
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
The Rainbow Sea
Kate V.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
SUNTREE ELEMENTARY SCHOOL
Heather Moore, teacher
St. Basils
Violet P.
Grade 6
Ink
VIERA ELEMENTARY SCHOOL
Sara Bohman, teacher
Ghidorah's Wisdom
Olivia M.
Grade 6
Pastel
GOLFVIEW ELEMENTARY MAGNET SCHOOL
Angela Holland, teacher
Under The Sea
Harper S.
Grade 6
Color Pencil
SURFSIDE ELEMENTARY SCHOOL
Kelley Ward, teacher
America The Beautiful
Jozelyn R.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
HARBOR CITY ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Chauncy, teacher
Godzilla In Hong Kong
Porter G.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
Seascape
Damian S.
Grade 4
Marker
COQUINA ELEMENTARY SCHOOL
Ingrid Givler, teacher
Timeless
Destiny M.
Grade 11
Color Pencil
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
David Blucker, teacher
Mona Lisa Cat
Brian S.
Grade 4
Pastel
COLUMBIA ELEMENTARY SCHOOL
Noel Snodgrass-Neal, teacher
Dancing In The Shadows
Raian R.
Grade 4
Sculpture
SHERWOOD ELEMENTARY SCHOOL
Shawncy Mordente, teacher
Spring Tile
Vylet M.
Grade 5
Ceramic
IMPERIAL ESTATES ELEMENTARY SCHOOL
Megan Bryant, teacher
One Cool Cub
Brooke N.
Grade 2
Marker
SHERWOOD ELEMENTARY SCHOOL
Shawncy Mordente, teacher
Coral Reef
Anne E.
Grade 6
Ceramic
SEA PARK ELEMENTARY SCHOOL
Mary Johnson, teacher
Cinnamon Roll Stuck In A Fancy Glass Surrounded By A Snake
Raina G.
Grade 5
Printmaking
VIERA CHARTER SCHOOL
Andrea Burley, teacher
Hello Kitty Pinch Pot
Daniella S.
Grade 5
Ceramic
ROY ALLEN ELEMENTARY SCHOOL
Pamela King, teacher
 Special Recognition Award 2nd Grade
Frog
Molly G.
Grade 2
Ceramic
SEA PARK ELEMENTARY SCHOOL
Mary Johnson, teacher
SpiderCrab
Jonathan O.
Grade 6
Sculpture
CHRISTA MCAULIFFE ELEMENTARY SCHOOL
Meagan Kern, teacher
Starlit Dragon
Kiomaries H.
Grade 6
Ceramic
COQUINA ELEMENTARY SCHOOL
Ingrid Givler, teacher
Statue
Yan H.
Grade 12
Mixed Media (more than two mediums used)
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
 1st Place - 2D, Grades 7-8
October's Spirit
Prema S.
Grade 7
Color Pencil
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Krystal Ingleton, teacher
Rainbow Madness
Aubrey A.
Grade 6
Ceramic
PINEWOOD ELEMENTARY SCHOOL
Stephanie Peaden, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 9-12
Hereditary
Eli P.
Grade 12
Acrylic
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Marisa Flint, teacher
Red Sled
Mary E.
Grade 4
Acrylic
MIMS ELEMENTARY SCHOOL
Heather Dora-Kelly, teacher
Billie
Amanda A.
Grade 12
Acrylic
BAYSIDE HIGH SCHOOL
Tina Ganze, teacher
 2nd Place - 2D, Grades 9-12
Me
Emma C.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
HERITAGE HIGH SCHOOL
Leslie Raulerson, teacher
Pineapple Power
Owen P.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Delia Lancaster, teacher
Untitled
Thomas R.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
VIERA HIGH SCHOOL
Renee Nixon, teacher
 Special Recognition Award 1st Grade
Breathor
Mohammad A.
Grade 1
Mixed Media (more than two mediums used)
HARBOR CITY ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Chauncy, teacher
Gorgon Brother
Pearl B.
Grade 10
Color Pencil
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
Op Waves
Ava K.
Grade 9
Color Pencil
VIERA HIGH SCHOOL
Jacob Quimby, teacher
Flowers Of Wonderful Colors
Crystal W.
Grade 3
Oil Pastel
VIERA CHARTER SCHOOL
Andrea Burley, teacher
Somber Hair Day
Serenity C.
Grade 8
Graphite
COCOA HIGH SCHOOL
Heidi Tribble, teacher
In Perspective-NYC
Angelina E.
Grade 9
Graphite
COCOA HIGH SCHOOL
Heidi Tribble, teacher
Kusama Mushrooms
Kira S.
Grade 5
Tempera
SPESSARD L. HOLLAND ELEMENTARY SCHOOL
Milady Griffin, teacher
Make It Stop
Genesis A.
Grade 8
Graphite
COCOA HIGH SCHOOL
Heidi Tribble, teacher
Clay Bowl
Emilie P.
Grade 4
Ceramic
APOLLO ELEMENTARY SCHOOL
Jeffrey Lake, teacher
Landscape
Yalisa M.
Grade 7
Oil Pastel
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Funny Flowers In The Garden
Nolan L.
Grade 2
Mixed Media (more than two mediums used)
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
 3rd Place - 3D, Grades 9-12
Paper Mountains
Avery A.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
WEST SHORE JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
James Finch, teacher
Pencil Head
Christopher D.
Grade 5
Graphite
DR. W.J. CREEL ELEMENTARY SCHOOL
Maria Werner, teacher
Day-Moon
Elizabeth "Izzy" M.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
LEWIS CARROLL ELEMENTARY SCHOOL
Christina DeLorey, teacher
Whale Submarine
Mia H.
Grade 10
Ceramic
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Coco
Gabriela B.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
LOCKMAR ELEMENTARY SCHOOL
Amanda Lewis, teacher
Road Trip
Grace L.
Grade 12
Acrylic
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
Taking a Shot in the Dark
Vinn W.
Grade 12
Digital Photography
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Lauren Sorey, teacher
The Bright
Alera C.
Grade 1
Mixed Media (more than two mediums used)
CAPE VIEW ELEMENTARY SCHOOL
Ellen Thomas, teacher
 1st Place - 2D, Grades 5-6
Dragon Parts
Taylor A.
Grade 5
Color Pencil
OAK PARK ELEMENTARY SCHOOL
Tina Kruse, teacher
Design
Riley B.
Grade 6
Color Pencil
APOLLO ELEMENTARY SCHOOL
Jeffrey Lake, teacher
Ducky
Miah S.
Grade 6
Sculpture
AUDUBON ELEMENTARY SCHOOL
Lynn Higgins, teacher
 3rd Place - Ceramics, Grades 9-12
Leod (meaning ugly in Scottish)
Annabella P.
Grade 12
Ceramic
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
Shannon Kraeling, teacher
 Special Recognition Award 2nd Grade
Succulent
Leolani S.
Grade 2
Pastel
TROPICAL ELEMENTARY SCHOOL
Megan Fernandez, teacher
Clown Girl
Myla R.
Grade 5
Digital Art
CROTON ELEMENTARY SCHOOL
Chad Hitchcock, teacher
 3rd Place - 3D, Grades 3-4
Neon Forest
Mila K.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
W. MELBOURNE ELEMENTARY SCHOOL FOR SCIENCE
Amy Jones, teacher
Light
Kylie R.
Grade 8
Digital Photography
SOUTHWEST MIDDLE SCHOOL
Peter Hemmer, teacher
Sunset on the Beach
Mackenzie H.
Grade 9
Digital Art
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
Rainbow Elemental Dragon
Leah L.
Grade 6
Color Pencil
THEODORE ROOSEVELT ELEMENTARY SCHOOL
Maria Tomacari, teacher
Wild Cactus
Bradley Y.
Grade 4
Tempera
VIERA CHARTER SCHOOL
Andrea Burley, teacher
Whimsical Serenity
Emma W.
Grade 12
Pottery
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
Dreamers of Dreams
Michelle P.
Grade 10
Acrylic
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
David Blucker, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 7-8
Untitled
Taryn M.
Grade 8
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
Lime
Angelina P.
Grade 12
Pastel
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Carol Souve, teacher
Wild Horse
Ethan R.
Grade 5
Tempera
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY AT WEST MELBOURNE
Bridget Geiger, teacher
Shining Nights
Ariella S.
Grade 8
Pastel
STONE MAGNET MIDDLE SCHOOL
Pamela Mann, teacher
Alex
Shelby L.
Grade 8
Marker
STONE MAGNET MIDDLE SCHOOL
Pamela Mann, teacher
Fruit Bowl
Khloe P.
Grade 9
Watercolor
BAYSIDE HIGH SCHOOL
Cheryl Wiley, teacher
The Man
Ethan M.
Grade 4
Sculpture
DISCOVERY ELEMENTARY SCHOOL
Carol Rozalsky, teacher
Shokku "Shock"
Holly T.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
 3rd Place - 2D, Grades 5-6
Play Ball
Ayaan S.
Grade 6
Graphite
W. MELBOURNE ELEMENTARY SCHOOL FOR SCIENCE
Amy Jones, teacher
A Sea Turtle
Serenity S.
Grade 2
Marker
GOLFVIEW ELEMENTARY MAGNET SCHOOL
Angela Holland, teacher
 2nd Place - 2D, Grades 7-8
Drink
Kimora R.
Grade 8
Digital Photography
SOUTHWEST MIDDLE SCHOOL
Peter Hemmer, teacher
Cool Spring
Ellie A.
Grade 3
Ceramic
INDIALANTIC ELEMENTARY SCHOOL
Leann Arnett Reynolds, teacher
Kitchen Art
Isabelle N.
Grade 11
Ceramic
ROCKLEDGE SENIOR HIGH SCHOOL
Lori Smith, teacher
Meat and greet
Shelby P.
Grade 12
Color Pencil
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Marisa Flint, teacher
Heat Waves
Ezequiel C.
Grade 4
Marker
SABAL ELEMENTARY SCHOOL
Tracy Sweeney, teacher
Giggly Smile
Lily M.
Grade 5
Ink
IMPERIAL ESTATES ELEMENTARY SCHOOL
Megan Bryant, teacher
Untitled
Madison N.
Grade 9
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
The Two Eyed Owl
Caitlin M.
Grade 10
Mixed Media (more than two mediums used)
COCOA HIGH SCHOOL
Heidi Tribble, teacher
The Love of Life's Deity and the Harbinger of Death
Izabella S.
Grade 12
Sculpture
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Diane Carter, teacher
Salvaged Vogue
Gabrielle J.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
The Red J
Kai C.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
COCOA HIGH SCHOOL
Heidi Tribble, teacher
Cat Scratch
Gemma Z.
Grade 7
Graphite
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Troy Moseley, teacher
 Special Recognition Award Kindergarten
Mask Queen
May N.
Grade K
Mixed Media (more than two mediums used)
UNIVERSITY PARK ELEMENTARY SCHOOL
Lianne Preston, teacher
The Little Italian Restaurant
Brielle H.
Grade 10
Mixed Media (more than two mediums used)
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Carolyn Robb, teacher
Locked In
Megan H.
Grade 12
Ceramic
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Diane Carter, teacher
 3rd Place - 3D, Grades 7-8
Bearded Aqua Manatee
Mason G.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
SOUTHWEST MIDDLE SCHOOL
Krista Hemmer, teacher
Turtle
Elijah R.
Grade 5
Ceramic
COQUINA ELEMENTARY SCHOOL
Ingrid Givler, teacher
Seal
Alyssa C.
Grade 11
Ceramic
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 5-6
Still Life
Clayton L.
Grade 6
Acrylic
COLUMBIA ELEMENTARY SCHOOL
Noel Snodgrass-Neal, teacher
An R for my name
Ryleigh W.
Grade K
Ceramic
FREEDOM 7 ELEMENTARY SCHOOL OF INTERNATIONAL STUDIES
Alexis Van Vuren, teacher
Leaf
Paige B.
Grade 6
Pottery
SOUTH LAKE ELEMENTARY
Molly Andrews, teacher
Landscape
Liam K.
Grade 7
Acrylic
VIERA CHARTER SCHOOL
Jill Noel, teacher
Desserts
Kayla K.
Grade 8
Acrylic
DELAURA MIDDLE SCHOOL
Stephanie Mumme, teacher
Dino Cup
Ava R.
Grade 6
Ceramic
FREEDOM 7 ELEMENTARY SCHOOL OF INTERNATIONAL STUDIES
Alexis Van Vuren, teacher
Beachy Sunrise
Cayden P.
Grade 11
Digital Photography
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 7-8
Self Portrait
Hannah L.
Grade 7
Sculpture
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Kaitlyn Leeds, teacher
Picasso Face
Vaughn W.
Grade 3
Crayon
ROY ALLEN ELEMENTARY SCHOOL
Pamela King, teacher
Decay and Resilience
Neil D.
Grade 12
Pottery
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
Motherhood
Sarah B.
Grade 12
Mixed Media (more than two mediums used)
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Untitled
Devany V.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
Chick
Blake G.
Grade K
Tempera
SOUTH LAKE ELEMENTARY
Molly Andrews, teacher
 3rd Place - 2D, Grades 9-12
Strawberries
Steissy G.
Grade 11
Color Pencil
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Carolyn Robb, teacher
Serpent's Song
Kiersten H.
Grade 11
Acrylic
TITUSVILLE HIGH SCHOOL
Kandis Plotner, teacher
Dragon Eye
Olivia C.
Grade 5
Ceramic
DISCOVERY ELEMENTARY SCHOOL
Carol Rozalsky, teacher
Rainbow Seaweed
Isla G.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
SUNTREE ELEMENTARY SCHOOL
Heather Moore, teacher
Marion
Marion M.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
SATURN ELEMENTARY SCHOOL
Mary A. Villacampa Kimberley, teacher
 1st Place - 2D, Grades 9-12
Uncertainty
Ashlynn A.
Grade 11
Graphite
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Carol Souve, teacher
Self-Portrait-Bad Hair Day
Janell J.
Grade 8
Graphite
COCOA HIGH SCHOOL
Heidi Tribble, teacher
 Special Recognition Award 2nd Grade
Flower Pattern
Violet L.
Grade 2
Oil Pastel
GEMINI ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Ochipa, teacher
Canine Coin Collector
Genevieve L.
Grade 11
Pottery
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
Job Well Done
Clay G.
Grade 1
Mixed Media (more than two mediums used)
INDIALANTIC ELEMENTARY SCHOOL
Leann Arnett Reynolds, teacher
Heart And Lungs
Nadine M.
Grade 2
Graphite
CHRISTA MCAULIFFE ELEMENTARY SCHOOL
Meagan Kern, teacher
Abyssal Gigantism
Hannah C.
Grade 12
Mixed Media (more than two mediums used)
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Amy Martin, teacher
 Best of Show - Middle School
Snook
Emma N.
Grade 8
Color Pencil
WEST SHORE JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
James Finch, teacher
Stormy Night
Rosemary S.
Grade 6
Watercolor
AUDUBON ELEMENTARY SCHOOL
Lynn Higgins, teacher
To Be Seen
Zoe P.
Grade 11
Watercolor
PALM BAY MAGNET SENIOR HIGH SCHOOL
Kathryn Woodward, teacher
Fantasy Of Flight
Kennedy N.
Grade 9
Digital Photography
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
Butterflies And Flowers
Sandra M.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
CAMBRIDGE ELEMENTARY MAGNET SCHOOL
Emily Thompson, teacher
Missing Piece
Brooklyn C.
Grade 12
Ceramic
Brevard Public Schools
Kevin Cook, teacher
Mothers Day
M Z.
Grade 9
Color Pencil
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
Kaiju Attack
Collin C.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
THEODORE ROOSEVELT ELEMENTARY SCHOOL
Maria Tomacari, teacher
Christmas Cocoa
Ivy G.
Grade 2
Marker
MEADOWLANE PRIMARY ELEMENTARY SCHOOL
Monica Flamm, teacher
Creativity
Grace C.
Grade 12
Color Pencil
TITUSVILLE HIGH SCHOOL
Kandis Plotner, teacher
House At Night
Kyleigh B.
Grade 6
Watercolor
SHERWOOD ELEMENTARY SCHOOL
Shawncy Mordente, teacher
Waiting In The Car
Jaylynn G.
Grade 7
Digital Photography
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
Yin-Yang Wolf Castle
Sawyer W.
Grade 3
Watercolor
SEA PARK ELEMENTARY SCHOOL
Mary Johnson, teacher
Drowning
Daisy G.
Grade 12
Mixed Media (more than two mediums used)
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
The Glass Wave
Shelby P.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
ENTERPRISE ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Tydings-Couto, teacher
Peacock
Neleha P.
Grade 10
Pottery
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
 2nd Place - 3D, Grades 7-8
Untitled
Emma V.
Grade 7
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
Who
Marcelo G.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
DISCOVERY ELEMENTARY SCHOOL
Carol Rozalsky, teacher
Be Great, Tree City In Space
Zachary D.
Grade 8
Marker
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
Pencil Holder
Amelia F.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
OAK PARK ELEMENTARY SCHOOL
Tina Kruse, teacher
The Shot Blocker
Connor R.
Grade 6
Color Pencil
QUEST ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Haggard, teacher
 Special Recognition Award Kindergarten
Snakefish
Colton S.
Grade K
Watercolor
INDIALANTIC ELEMENTARY SCHOOL
Leann Arnett Reynolds, teacher
Mindless
Jaxs W.
Grade 10
Ceramic
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Diane Carter, teacher
Siren
Zoe B.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
 Merit Award - Ceramics, Grades 9-12
Ocean Mug set
Jasmine A.
Grade 10
Ceramic
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Untitled
Mikala M.
Grade 9
Watercolor
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
The Flight of Wisdom
Grace J.
Grade 12
Color Pencil
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Jason Carter, teacher
Dinner Time
Keira R.
Grade 11
Color Pencil
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
Fruit Still Life
Ivonaliah P.
Grade 6
Acrylic
COLUMBIA ELEMENTARY SCHOOL
Noel Snodgrass-Neal, teacher
Silence
Oriona D.
Grade 12
Graphite
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
David Blucker, teacher
The Fox
Julia M.
Grade 10
Color Pencil
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Troy Moseley, teacher
Pyramids
Eli E.
Grade 6
Ink
SOUTH LAKE ELEMENTARY
Molly Andrews, teacher
Plate Pal
McKenna W.
Grade 11
Ceramic
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Kaitlyn Leeds, teacher
The Hate You Give
Cliff R.
Grade 12
Mixed Media (more than two mediums used)
COCOA HIGH SCHOOL
Heidi Tribble, teacher
Colorful Ballerina
Blanca A.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
SATURN ELEMENTARY SCHOOL
Mary A. Villacampa Kimberley, teacher
Girl Boss
Annabelle G.
Grade 7
Sculpture
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Kaitlyn Leeds, teacher
No Fishing Garden
Jackson H.
Grade 2
Oil Pastel
LOCKMAR ELEMENTARY SCHOOL
Amanda Lewis, teacher
80's Room
Hope C.
Grade 8
Watercolor
DELAURA MIDDLE SCHOOL
Stephanie Mumme, teacher
Cactus Study
Landry G.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
LONGLEAF ELEMENTARY SCHOOL
Becky Donohue, teacher
 Merit Award - Digital Art/Photography, Grades 9-12
Message in a Bottle
Anozie C.
Grade 9
Digital Art
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Julie Oakes, teacher
Soup
Ellsworth K.
Grade 2
Color Pencil
ROBERT L. STEVENSON ELEMENTARY SCHOOL
K Sonberg, teacher
The Carson Mansion
Maya W.
Grade 9
Ink
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Carolyn Robb, teacher
Dragon Eye
Alessandra B.
Grade 6
Oil Pastel
SEA PARK ELEMENTARY SCHOOL
Mary Johnson, teacher
Gee's Bend Quilt Collage
Arsen M.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
SUNRISE ELEMENTARY SCHOOL
Carol Huston, teacher
Stippled Penguin
Ethan L.
Grade 7
Marker
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Krystal Ingleton, teacher
Ocean Master
Delia M.
Grade 4
Mixed Media (more than two mediums used)
CHRISTA MCAULIFFE ELEMENTARY SCHOOL
Meagan Kern, teacher
 2nd Place - 3D, Grades 5-6
Palm of Your Hand
Ella W.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
SURFSIDE ELEMENTARY SCHOOL
Kelley Ward, teacher
Forgotten Path
Jay K.
Grade 12
Mixed Media (more than two mediums used)
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Carol Souve, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 3-4
Starry Vase
Piper J.
Grade 3
Ceramic
SUNTREE ELEMENTARY SCHOOL
Heather Moore, teacher
On the Inside
Haileigh H.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
CENTRAL MIDDLE SCHOOL
Tayler Manion, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 9-12
Tiki
Elizabeth D.
Grade 12
Sculpture
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Amy Martin, teacher
Squid
Braelynn S.
Grade 8
Color Pencil
LYNDON B. JOHNSON MIDDLE SCHOOL
Matthew Eades, teacher
My Electric Guitar
Roselyn V.
Grade 10
Digital Photography
HERITAGE HIGH SCHOOL
Leslie Raulerson, teacher
 Best of Show - Elementary School
Study Of St Peters Cathedral
Benaiah B.
Grade 5
Graphite
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
Tranquility
Sophia H.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
Ramen Bowl
Serenity F.
Grade 11
Ceramic
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Kaitlyn Leeds, teacher
Happy Dance
Brienna D.
Grade 7
Watercolor
DELAURA MIDDLE SCHOOL
Stephanie Mumme, teacher
Melting Clock
Ayah A.
Grade 4
Acrylic
UNIVERSITY PARK ELEMENTARY SCHOOL
Lianne Preston, teacher
The Webs
K'niya C.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
CAPE VIEW ELEMENTARY SCHOOL
Ellen Thomas, teacher
Night Life
Alexis F.
Grade 12
Acrylic
ROCKLEDGE SENIOR HIGH SCHOOL
Lori Smith, teacher
Snacking In The Field
Alyssandra M.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Lyndsey Harris, teacher
 Merit Award - Ceramics, Grades 9-12
Unnaturally Literal (Spill Your Guts Idiom)
Katie C.
Grade 11
Ceramic
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
Shannon Kraeling, teacher
Vita Atramentis
Kayleigh R.
Grade 11
Ink
BAYSIDE HIGH SCHOOL
Tina Ganze, teacher
Underwater Mask
Addison H.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
LOCKMAR ELEMENTARY SCHOOL
Amanda Lewis, teacher
Monstrosity
Kerissa H.
Grade 8
Textiles
SOUTHWEST MIDDLE SCHOOL
Krista Hemmer, teacher
 Special Recognition Award 1st Grade
Giant Hamster
Oliver B.
Grade 1
Mixed Media (more than two mediums used)
RIVIERA ELEMENTARY SCHOOL
Paul Mordente, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 5-6
Cosmo Cat
Brooklyn B.
Grade 5
Color Pencil
RALPH M WILLIAMS JUNIOR ELEMENTARY SCHOOL
James Burks, teacher
Whipped Cream
Jacob V.
Grade 8
Color Pencil
STONE MAGNET MIDDLE SCHOOL
Pamela Mann, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 5-6
Star Gazing
Annabelle W.
Grade 5
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY AT WEST MELBOURNE
Bridget Geiger, teacher
Smelling The Flowers
Lily L.
Grade 1
Mixed Media (more than two mediums used)
ATLANTIS ELEMENTARY SCHOOL
Tricia Raleigh, teacher
Doubled-Tailed Tiger
Olivia M.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Lauren Sorey, teacher
 Special Recognition Award Kindergarten
The Golden Princess
Samantha M.
Grade K
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Delia Lancaster, teacher
Pastel Cakes
Ariel P.
Grade 12
Pastel
VIERA HIGH SCHOOL
Jacob Quimby, teacher
Bowl Of Eaten Fruit
Grace S.
Grade 12
Ceramic
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Kelli Coats, teacher
Blossom
Marley P.
Grade 12
Ceramic
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
Cosmic Climb
Shantel B.
Grade 12
Digital Art
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Julie Oakes, teacher
Colorful Annoyingness
Kayleen D.
Grade 5
Ink
IMPERIAL ESTATES ELEMENTARY SCHOOL
Megan Bryant, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 5-6
Strawberry Picnic
Rory P.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
W. MELBOURNE ELEMENTARY SCHOOL FOR SCIENCE
Amy Jones, teacher
Green Frog
Solana H.
Grade 11
Pottery
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
Chic
Amalya K.
Grade 7
Graphite
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
Infinity Tree Ring
Mia M.
Grade 11
Ceramic
VIERA HIGH SCHOOL
Kevin Cook, teacher
 3rd Place - 3D, Grades 5-6
Jaws
Jayce D.
Grade 5
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Delia Lancaster, teacher
Spider Cave
William H.
Grade 5
Sculpture
SABAL ELEMENTARY SCHOOL
Tracy Sweeney, teacher
Complementary Self Portrait
Lotus M.
Grade 11
Acrylic
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Valley At Sunset
Samantha K.
Grade 7
Oil Pastel
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Untitled 1
Sara R.
Grade 11
Acrylic
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
 Merit Award - Ceramics, Grades 9-12
Death on Display
Andriana E.
Grade 11
Ceramic
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Diane Carter, teacher
The Bird
Elizabeth S.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
QUEST ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Haggard, teacher
Rudolph's Donut
Mateo V.
Grade 1
Paper Mache
SHERWOOD ELEMENTARY SCHOOL
Shawncy Mordente, teacher
Red + Purple
Stephanie G.
Grade 6
Textiles
SABAL ELEMENTARY SCHOOL
Tracy Sweeney, teacher
 3rd Place - 2D, Grades 7-8
Butterfly And The Bee
Ruth K.
Grade 8
Marker
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Krystal Ingleton, teacher
 Best of Show - High School
Drugged Distortion
Kaitlyn J.
Grade 12
Color Pencil
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Jason Carter, teacher
Roses
Jocelyn D.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
ANDREW JACKSON MIDDLE SCHOOL
Sarah White, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 9-12
Piano
Geneen S.
Grade 12
Acrylic
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Snowman
Ava G.
Grade 9
Ceramic
TITUSVILLE HIGH SCHOOL
Dara Outerino, teacher
Starry The Owl
Phuong N.
Grade K
Mixed Media (more than two mediums used)
MEADOWLANE PRIMARY ELEMENTARY SCHOOL
Monica Flamm, teacher
Can You Hear The Music?
Serenity W.
Grade 11
Digital Art
BAYSIDE HIGH SCHOOL
Cheryl Wiley, teacher
 1st Place - 3D, Grades 3-4
Peacock
Ella W.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
LEWIS CARROLL ELEMENTARY SCHOOL
Christina DeLorey, teacher
Alebrije
Gianluca C.
Grade 1
Mixed Media (more than two mediums used)
MANATEE ELEMENTARY SCHOOL
Katelyn Bergman, teacher
Sunset Over the River
Raven C.
Grade 7
Watercolor
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Lyndsey Harris, teacher
Verdant
Braelyn G.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
Jake
Raymond W.
Grade 4
Pottery
SOUTH LAKE ELEMENTARY
Molly Andrews, teacher
Dragons
Abby P.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
SPACE COAST JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Carol Souve, teacher
Clam
Samantha S.
Grade 11
Ceramic
TITUSVILLE HIGH SCHOOL
Dara Outerino, teacher
Phantom
Alanna S.
Grade 10
Watercolor
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
The Four Nobles
Zoe H.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
ENTERPRISE ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Tydings-Couto, teacher
Frida Kitty Lo
Anna F.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
PORT MALABAR ELEMENTARY SCHOOL
Jennifer Crossman, teacher
Mother Nature
Carlie C.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
Seurat Space Dots
Sydney P.
Grade 3
Tempera
MANATEE ELEMENTARY SCHOOL
Katelyn Bergman, teacher
Woven Jelly Fish
Joey R.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
VIERA ELEMENTARY SCHOOL
Sara Bohman, teacher
New Moon
Faith S.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
Clockstone
Levi S.
Grade 6
Color Pencil
CHALLENGER 7 ELEMENTARY SCHOOL
Eleeya Butler, teacher
Rage
Camilly W.
Grade 10
Acrylic
MELBOURNE SENIOR HIGH SCHOOL
Carolyn Robb, teacher
Mustang Mania
Trent D.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
GOLFVIEW ELEMENTARY MAGNET SCHOOL
Angela Holland, teacher
Self Portrait
Hailey G.
Grade 10
Color Pencil
HERITAGE HIGH SCHOOL
Leslie Raulerson, teacher
The Old Traveler
Tristan F.
Grade 11
Digital Art
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Lauren Sorey, teacher
Nighttime
Van F.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
LEWIS CARROLL ELEMENTARY SCHOOL
Christina DeLorey, teacher
Grasslands Cheetah
Georgie S.
Grade 1
Watercolor
FREEDOM 7 ELEMENTARY SCHOOL OF INTERNATIONAL STUDIES
Alexis Van Vuren, teacher
Apollo's Mirror
Ina S.
Grade 11
Digital Art
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Julie Oakes, teacher
New York City
Mia S.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
RIVIERA ELEMENTARY SCHOOL
Paul Mordente, teacher
Ancient War Mask
Mason D.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
BREVARD VIRTUAL FRANCHISE
Jessica Sodano, teacher
Koi 恋
Kahili C.
Grade 11
Acrylic
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Sara Soto, teacher
Abstract Tree Art
Sophia-Lee B.
Grade 5
Oil Pastel
COQUINA ELEMENTARY SCHOOL
Ingrid Givler, teacher
Designs of Rainbows
Dominic M.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
CAPE VIEW ELEMENTARY SCHOOL
Ellen Thomas, teacher
Pictures In Cat In The Hat
German L.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
RIVIERA ELEMENTARY SCHOOL
Paul Mordente, teacher
Sumi Bamboo
Willow B.
Grade 5
Ink
ROBERT L. STEVENSON ELEMENTARY SCHOOL
K Sonberg, teacher
Tilapia
Elsa S.
Grade 7
Color Pencil
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Lyndsey Harris, teacher
Moon and Sun
Dax F.
Grade 5
Color Pencil
VIERA ELEMENTARY SCHOOL
Sara Bohman, teacher
Painting off page
Megan G.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
W. MELBOURNE ELEMENTARY SCHOOL FOR SCIENCE
Amy Jones, teacher
Jellyfish
Scarlett F.
Grade 11
Acrylic
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Lauren Sorey, teacher
The Colors Of Nonconformity
Aris F.
Grade 12
Marker
BAYSIDE HIGH SCHOOL
Tina Ganze, teacher
Sunset In Africa
Jensen B.
Grade 2
Tempera
UNIVERSITY PARK ELEMENTARY SCHOOL
Lianne Preston, teacher
Sunny Pineapple
Daphne R.
Grade 3
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Delia Lancaster, teacher
Henna Hand
Maleah H.
Grade 6
Ceramic
MANATEE ELEMENTARY SCHOOL
Katelyn Bergman, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 9-12
Beauty is in the eye
Zoe M.
Grade 11
Marker
EDGEWOOD JR/SR HIGH SCHOOL
Marisa Flint, teacher
 1st Place - 3D, Grades 5-6
Little Wabbit
Payton G.
Grade 6
Ceramic
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY AT WEST MELBOURNE
Bridget Geiger, teacher
Acorn Squash Tea
Maya W.
Grade 12
Pottery
HERITAGE HIGH SCHOOL
Katherine Rodriguez, teacher
Enchanting
Madilyn J.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
SCULPTOR CHARTER SCHOOL
Michelle Akimenko, teacher
Redstone
Hayden E.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 3-4
Hope, Love, Friendship
Esme M.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
HARBOR CITY ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Chauncy, teacher
Ramen Bowl
Juliana C.
Grade 5
Watercolor
MANATEE ELEMENTARY SCHOOL
Katelyn Bergman, teacher
 2nd Place - Ceramics, Grades 9-12
Shaman Woman Face Jug
Veronica B.
Grade 11
Ceramic
EAU GALLIE HIGH SCHOOL
Shannon Kraeling, teacher
Ancient Greek Pottery
Genesis G.
Grade 2
Paper Mache
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Megan Smith, teacher
Crushed Coke Can
Isabel A.
Grade 9
Color Pencil
VIERA HIGH SCHOOL
Jacob Quimby, teacher
Unexpected
Kiera B.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Jessica Schwartz, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 9-12
Oompa Loompa
Abigail L.
Grade 11
Mixed Media (more than two mediums used)
ROCKLEDGE SENIOR HIGH SCHOOL
Lori Smith, teacher
Lego Eda
Ryliegh B.
Grade 6
Digital Art
CROTON ELEMENTARY SCHOOL
Chad Hitchcock, teacher
Brain Rot
Alexandra F.
Grade 11
Color Pencil
TITUSVILLE HIGH SCHOOL
Kandis Plotner, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 3-4
Ceramic Leaf
Alek K.
Grade 4
Ceramic
ROBERT L. STEVENSON ELEMENTARY SCHOOL
K Sonberg, teacher
Self Portrait
Evalee A.
Grade 8
Digital Art
SOUTHWEST MIDDLE SCHOOL
Peter Hemmer, teacher
Baby Pumpkin
Raisa T.
Grade 2
Sculpture
MEADOWLANE PRIMARY ELEMENTARY SCHOOL
Monica Flamm, teacher
Untitled
Chloe F.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
Gratitude
Joy Y.
Grade 10
Digital Art
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Julie Oakes, teacher
Realistic Wolf
Daphne H.
Grade 6
Tempera
SPESSARD L. HOLLAND ELEMENTARY SCHOOL
Milady Griffin, teacher
Otter Splashing In The Sun
Zoey F.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
VIERA ELEMENTARY SCHOOL
Sara Bohman, teacher
Flower CloseUp
Celena F.
Grade 6
Watercolor
OCEAN BREEZE ELEMENTARY SCHOOL
John Alison, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 7-8
Monumental
Addison T.
Grade 8
Color Pencil
ANDREW JACKSON MIDDLE SCHOOL
Sarah White, teacher
Weaving
Jacob H.
Grade 6
Textiles
PORT MALABAR ELEMENTARY SCHOOL
Jennifer Crossman, teacher
 2nd Place - 3D, Grades 3-4
Cafe Willow
Willow V.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
MIMS ELEMENTARY SCHOOL
Heather Dora-Kelly, teacher
Rainbow Craze
Sophia H.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
SABAL ELEMENTARY SCHOOL
Tracy Sweeney, teacher
Muppets
Baileigh S.
Grade 7
Mixed Media (more than two mediums used)
VIERA CHARTER SCHOOL
Jill Noel, teacher
Cthulhu
Yumi M.
Grade 12
Ceramic
ROCKLEDGE SENIOR HIGH SCHOOL
Lori Smith, teacher
A Walk In The Park
Kadence E.
Grade 2
Ceramic
HARBOR CITY ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Chauncy, teacher
Icarus and the Phoenix
Lucy A.
Grade 12
Digital Art
SATELLITE SENIOR HIGH SCHOOL
Jason Carter, teacher
 Merit Award - 3D, Grades 5-6
Diamond Fish
Noah C.
Grade 5
Ceramic
SUNTREE ELEMENTARY SCHOOL
Heather Moore, teacher
The Town
Tyler M.
Grade 8
Color Pencil
CENTRAL MIDDLE SCHOOL
Tayler Manion, teacher
Reach For The Stars
Olivia M.
Grade 5
Digital Art
CHRISTA MCAULIFFE ELEMENTARY SCHOOL
Meagan Kern, teacher
 2nd Place - Digital Art/Photography, Grades 9-12
Growing Pains
Scarlett E.
Grade 11
Digital Art
WEST SHORE JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
James Finch, teacher
Shades of Emotion
Angelica C.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
JOHN F. TURNER, SENIOR ELEMENTARY SCHOOL
A Cappelmann, teacher
Untitled
Katalina P.
Grade 9
Color Pencil
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Matthew McKnight, teacher
Green Girly
Josephine W.
Grade 10
Ceramic
VIERA HIGH SCHOOL
Kevin Cook, teacher
The Colorful Forest
Jasmine W.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
CHALLENGER 7 ELEMENTARY SCHOOL
Eleeya Butler, teacher
Moonlight
Macie K.
Grade K
Mixed Media (more than two mediums used)
PINEAPPLE COVE CLASSICAL ACADEMY
Megan Smith, teacher
Secrets Of Life
Dominick D.
Grade 12
Ink
PALM BAY MAGNET SENIOR HIGH SCHOOL
Kathryn Woodward, teacher
"An Array Of Emotions"
Sara E.
Grade 12
Mixed Media (more than two mediums used)
MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
Amy Martin, teacher
Surf
Savannah T.
Grade 6
Color Pencil
OCEAN BREEZE ELEMENTARY SCHOOL
John Alison, teacher
Cave Painting Like Lascaux
Ian M.
Grade 2
Oil Pastel
GEMINI ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Ochipa, teacher
 2nd Place - 2D, Grades 5-6
Lagoon Love
Bella S.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
SURFSIDE ELEMENTARY SCHOOL
Kelley Ward, teacher
Cosmic Cleanup
Matthew M.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
THEODORE ROOSEVELT ELEMENTARY SCHOOL
Maria Tomacari, teacher
Rainbow Spider Web
Kevin N.
Grade 2
Mixed Media (more than two mediums used)
ROY ALLEN ELEMENTARY SCHOOL
Pamela King, teacher
Ink Devil/ My 6th Grade Year
Joshua D.
Grade 6
Marker
MILA ELEMENTARY SCHOOL
Tricia Audet-Henderson, teacher
Extraterrestrial Landscape
Naomi C.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
Fairy House
Jacqueline F.
Grade 3
Mixed Media (more than two mediums used)
MIMS ELEMENTARY SCHOOL
Heather Dora-Kelly, teacher
The Shapes Within
Lilly M.
Grade 6
Marker
DISCOVERY ELEMENTARY SCHOOL
Carol Rozalsky, teacher
 Merit Award - 2D, Grades 3-4
Skyline
Carmen A.
Grade 4
Watercolor
AUDUBON ELEMENTARY SCHOOL
Lynn Higgins, teacher
Friendly Fish
Isla V.
Grade 4
Oil Pastel
GEMINI ELEMENTARY SCHOOL
Krystal Ochipa, teacher
The Cat
Kate M.
Grade 9
Graphite
COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL
Troy Moseley, teacher
Blue Jay In Spring
Kyra L.
Grade 6
Mixed Media (more than two mediums used)
MILA ELEMENTARY SCHOOL
Tricia Audet-Henderson, teacher
Beautiful Browns
Bristol H.
Grade 7
Watercolor
SOUTHWEST MIDDLE SCHOOL
Krista Hemmer, teacher
Persephone's Journey
Ethan D.
Grade 11
Ceramic
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
Karina Reilly, teacher
The Lighthouse
Naelle H.
Grade 5
Mixed Media (more than two mediums used)
QUEST ELEMENTARY SCHOOL
Kimberly Haggard, teacher
Old Tree Man
Jack F.
Grade 6
Sculpture
SURFSIDE ELEMENTARY SCHOOL
Kelley Ward, teacher
Astronaut
Addison T.
Grade 8
Mixed Media (more than two mediums used)
ANDREW JACKSON MIDDLE SCHOOL
Sarah White, teacher
Let's Zoom In
Kate T.
Grade 7
Marker
CENTRAL MIDDLE SCHOOL
Tayler Manion, teacher